30 sie 2015

Szczeliniec - galopciaki w Górach Stołowych cz.2 

 Wejście na Szczeliniec

Szczeliniec jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Widać go z każdego miejsca w okolicy :) Szlak pod górę można pokonać standardowymi schodkami z Karłowa. Trasa krótka choć męcząca i monotonna...schody, schody, kolejne schody i jeszcze raz schody :) Na tyle monotonna, że nie wyciągnęłam aparatu i zdjęcie ze schodami pochodzi z bloga pieknoistnieje.maliturysci.pl.


Wraz z dziećmi wchodziliśmy dwukrotnie, raz po schodach, raz żółtym szlakiem z Pasterki.


Dla lubiących krótkie podejścia proponuję podjechać na parking przy żółtym szlaku, gdzie rozpościera się  wejście na Szczeliniec. Parking jest mały więc warto wybrać popołudniową porę na wejście. My trafiliśmy na niego przypadkiem i właśnie stamtąd ruszyliśmy. Szlak ten łączy się ze szlakiem po schodkach. Obawiałam się tego podejścia, bo prezentowało się dość stromo, skaliście i wąsko. Jak się potem okazało dzieci były szczęśliwe, że mogły się wspinać. Inne łagodne szlaki po lesie okazały się wielką nuuuuudą :) Kilka ujęć właśnie z tego szlaku.

Na szczycie 

 

Z wejściem na szczyt czy z Pasterki, czy z Karłowa, każdy na chodzie powinien sobie poradzić w godzinę. Na górze jest sklep z pamiątkami, schronisko z tarasem, gdzie pijąc pyszną czekoladę lub kawę  można rozkoszować się pięknymi widokami.


Trasa turystyczna ze Szczelińca

Trasa rozpoczyna się ze szczytu i jest zarazem zejściem. Wychodzi się w tym samym miejscu co wchodzi. Trasa ta jest płatna. Warto pamiętać, że rodziny posiadające Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny mają bilety bezpłatne na wszelkie płatne trasy turystyczne w Górach Stołowych, również i na tą. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych. Znajomi z pensjonatu mówili, że jest bardzo wąsko między szczelinami, więc świnka chudzinka bała się, czy się przeciśnie ( nie było aż tak wąsko, albo schudłam ;)
Zejście było najfajniejszą i najbardziej urokliwą wędrówką podczas naszego wypoczynku. Zawsze w takich chwilach myślę sobie, że mieszkam w przepięknym kraju.
Piekiełko 

 


Schodząc podziwiamy piękne widoki, aż tu nagle:


W skale po lewej znajdują się schodki do zejścia. Temperatura w dole spada i w tegoroczne upały, spacer tym szlakiem jest z jednym z wielu argmentów, dlaczego warto zwiedzić te góry :) 
Zapraszam w dół:


Koniec trasyPo Piekiełku wydawałoby się, że to już koniec pięknych widoków i wrażeń. Ku mojemu zaskoczeniu wyszłam zza zakrętu i zaparło mi dech w piersiach. Pięknie!!!Prawda, że cudne te góry ? 

Na zakończenie pawie oczko Wam puszczam :)
1 komentarz:

  1. Piękne widoki, wspaniałe zdjęcia. Mam nadzieję, że będzie mi dane kiedyś się tam wybrać :))

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony ślad.